Kamna zabudovaná nebo volně stojící
Zabudovaní kamna se většinou staví z šamotových cihel a krbové vložky. Jedná se o zásadní stavební úpravu.
Volně stojící kamna se dají sehnat luxusní drahá, ale i velmi levná. Často stavební úprava není potřeba. Jen je potřeba komín. Pokud je starý, stačí ho vyvložkovat nejlépe nerezovou pevnou vložkou nejméně 0,6mm, ale radši bych si připlatil za 0,8mm (tloušťka plechu).
Akumulační kamna
Akumulační kamna se od těch neakumulačních liší především v rychlosti zátopu a dobou sálaní po ukončení hoření.
Nejlepší akumulační kamna vám postaví kamnař. Dáte za ně sice statisíce, budou zabírat hodně místa, ale ráno zatopíte budou vám hřát klidně ještě po obědě. Jsou postaveny z šamotových cihel a s váhou se dostanete určitě na půl tuny i mnohem více.
Akumulační kamna se prodávají ale i volně stojící. Vždy je akumulace ale spjata s celkovou vysokou váhou kamen. Teplo se musí akumulovat do nějakého materiálu a ten něco váží.
Akumulační kamna vám ale prostor vytopí až za delší dobu, protože část energie se bude ukládat právě v materiálu kamen. Do prostor kde topíte v kamnech každý den jsou velice výhodná. Naopak do prostor kde si chcete zatopit jednou za týden na pár hodin (např. klubovna, dílna) nejsou příliž vhodná. Budete déle čekat na teplo a pak budou hřát, když už to ani nebudete potřebovat.
Kamna s výměníkem
V jednoduchosti jsou kamna s výměníkem napojena na otopnou soustavu celého domu. V kamnech se nahřívají trubky s vodou , které potom cirkulují v otopné soustavě. Díky tomu, pokud topíte v kamnech, můžete vypnout (termostat automaticky vypne) kotel (většinou asi plynový). To znamená, že v obýváku si topíte krbem, ale ten vám nahrívý radiátory v ostatních pokojích. Je to výborný způsob jak topit dřevem v celém domě.
Jedná se ale už o technicky složitější řešení, na kterém musím zpravidla spolupracovat dvě profese a to kamnář a topenář. Jedná se samozřejmě i o finančně náročnější řešení, na druhou stranu můžete v topné sezóně významně uspořit.
Kachlová kamna
Kachlová kamna jsou v podstatě vždy akumulační a často v kombinaci se sporákem. Většinou se instalují na chaty a chalupy. Domů spíše výjimečně, ale pokud na ně máte místo, jsou fajn.
Výborné řešení také je kachlový sporák, který má v místnosti vedle přes zeď kachlová kamna. To znamená, že topíte v kuchyni, ale nahříváte i akumulační kamna v obýváku. Jedná se opět o poměrně drahé řešení.
Závěrem
Existuje spousta dalším méně častých řešení.
Rohová kamna – designová záležitost pro větší požitek s pohledu na plápolající plameny
Oboustranná kamna – vhodné pro kamna umístněná uprostřed místnosti
Teplovzdušná kamna – rychle vyhřejí prostor, málo sálají a akumulují
Otevřený krb – velmi malá účinnost, do obytných prostor většinou nevhodné
Autoři fotek v článku z Pixabay: Oleksandr Pidvalnyi, JamesDeMers, MegLearner, Dieter Ludwig Scharnagl