Existuji 3 základní typy tepelných čerpadel, které sice pracují na stejném principu, ale jejich instalace se výrazně liší.
země/voda
Využívá tepelnou kapacitu půdy. Lze využít v případě že máte velkou zahradu řádově stovky metrů. Do hloubky asi 120cm se po celé zahradě zakope hadice s nemrznoucí kapalinou. Představit si to můžete asi jako u instalace podlahového topení (jen není potřeba trubku točit do šneka).
Velikou výhodou je tepelná stabilita půdy a to I ve velmi mrazivých dnech. Půda funguje jako velmi stabilní a vydatný zdroj tepla.
Tepelné čerpadlo země voda se dá taky realizovat pomocí vrtů. To už je ale dražší a složitější řešení. Kde je dostatečně velký pozemek je vždy lepší plošný kolektor (jak jsem ho výše neodborně nazval hadicí). Pokud se nejedná o novostavbu, tak je samozřejmě nepříjemné, že musíte celý pozemek rozkopat.
voda/voda
Opět velice výhodné řešení, pokud máte na pozemku rybník. Pokud ne, musí se udělat vrty, kde získáváte teplo ze spodní vody. Toto řešení je opět technicky náročné.
vzduch/voda
Tento typ je naprosto nejrozšířenější s nejlevnější instalací, ale taky nejhorší účinností. Toto tepelné čerpadlo jako jediné obsahuje venkovní jednotku s ventilátorem a jako zdroj tepla využívá venkovní vzduch. Pokud bydlíte v oblasti kde zima je opravdu pořádná, tak i se sebekvalitnějším tepelným čerpadlem typu vzduch/voda bude zařízení fungovat do -25°C. Pak už se zapíná elektrokotel. Reálnější hodnota ale bude spíš tak kolem -15°C.
Instalace je za to ale opravdu jednoduchá a většinou není problém nahradit stávající kotel za tento typ tepelného čerpadla.