Není trochu škoda ohřívat v létě vodu plynovým, nebo elektrickým kotlem, když venku praží slunce a voda v zahradní hadici má přes 40°C?

Přitom stačí jeden solární kolektor na střechu a máte teplou vodu skoro zadarmo.

V systému koluje speciální “solární kapalina”. Ta je nemrznoucí, antikorozní a dobře snáší vysoké teploty. Tato kapalina koluje mezi solárním kolektorem a zásobníkem na vodu, kde teplo předává.

Ohřev vody využívá slunce až 9 měsíců v roce. I v zimě, pokud zasvítí slunce, tak z kolektoru nějaké teplo dostanete.

V létě budete mít spíš opačný problém, tepla bude tolik, že ho nebudete stíhat odebírat. Solární kolektory se pak mohou přehřívat a pokud nejsou dobře navrženy a nainstalovány tak i poničit. Tomto stavu se říká stagnace. Pokud máte ale kolektory nainstalovány odborně nemusíte se obávat.

Kolektory se hojně používají pro ohřev vody do koupelen a kuchyní. Dají se ale využít i pro ohřev vody v topném systému. Zvláště na podzim a na jaře mají ještě celkem pěknou účinnost a opravdu Vám uspoří i na ohřevu topné vody.

Problémem instalace je, že panely se obvykle instalují na střechu a zásobník na vodu bývá ve spodním patře, nebo ve sklepě. Pokud tedy systém řešíte dodatečně již v hotovém domě, je potřeba navrhnout kudy povede potrubí. Často jsou s tím spojeny nějaké nepříjemné bourací práce, které potencionálního zájemce často odradí.

Méně časté, ale možné, je vedení potrubí po fasádě. Tohoto se využívá většinou u nezateplených domů, kde posléze zateplení provedete a potrubí se schová.

Autoři fotek v článku z Pixabay: Vijaya narasimha