Co budete potřebovat:
- 3 archy novinového papíru
- několik třísek klidně z měkkého dřeva
- tenčí polínka klidně s měkkého dřeva
- polena na topení (ideálně tvrdší, třeba buk)
Na rozdělání ohně v kamnech není potřeba PEPO ani podobné pomůcky. Ale samozřejmě ulehčit práci a čas mohou. Nemusíte pak mít tolik třísek a žádný papír.
Pokud se ale PEPA vzdáte pak postupujte následovně. Zmuchlejte, ale jen zlehka novinový papír na něj (nejlépe kolem do špice) naskládejte třísky a po té tenká polínka. Na závěr pokud nemáte malá kamna, dejte ještě 2 velká polena. Otevřete na maximum primární i sekundární přívod vzduchu a papír odspodu zapalte. Nezapomeňte se také ujistit zda-li máte otevřený komín. Po té přivřete dvířka a čekejte až se oheň rozhoří a kamna chytnou tah. Jakmile vidíte že kamna táhnou a oheň hoří dvířka uzavřete. Po pár minutých a se rozhoří i velká polena úplně uzavřete primární přívod vzduchu a intenzitu hoření regulujte pouze sekundárním přívodem.
Jak přikládat
Nejlépe přikládejte až když vám celý dávka paliva shoří a zbudou jen žhavé uhlíky, případně lehký plamen. Otevřete na plno sekundární i primární přívod vzduchu a počkejte pár vteřin. Po té malinko, ale opravdu co nejméně pootevřete dvířka kamen, opět pár vteřin počkejte. Jakmile se zvýší a ustálí tah v kamnech, otevřete dvířka a přiložte. Přikládání se snažte zkrátit na co nejkratší dobu. Přikládejte rovnou velká polena. Po přiložení kamna zavřete a počkejte až se polena rozhoří. Po rozhoření úplně zavřete primární přívod vzduchu a tah opět regulujte pouze sekundárním přívodem.
Dobrá doporučení
Máte-li kamna v blízkosti digestoře, nezapínejte ji, pokud vám hoří v kamnech. Digestoř může mít silnější tah a vtahovat vám spaliny do pokoje. Pokud je tah kamen vysoký a digestoř pustíte na nízký výkon, může to fungovat, ale nedoporučuji to. Jakmile chcete přikládat, potřebujete tah ale co nejvyšší, na tuto dobu je dobré digestoř určitě vypnout a ve velmi dobře utěsněných místnostech může pomoci i pootevřít okno. Toto neplatí pro kamna s CPV (centrální přívod vzduchu), který do dobře utěsněných novostaveb ale i rekonstrukcí vřele doporučuji.
Po čase také zjistíte, že i venkovní počasí má na tah komína vliv. Zejména tlak a velký vítr. Může se tedy stát, že někdy kamna táhnou krásně jindy o něco hůř.
Autoři fotek v článku z Pixabay: Larry White